SHKRUAR NGA GAZETAR”CESK GJONI”:AJO DITE QE 70 VJECARET I BANI GJYSME SHEKULLUER

AJO DITE QE 70 VJECARET I BANI GJYSME SHEKULLUER

SHKRUAR NGA GAZETAR”CESK GJONI”

Ne ate kohe moti te 1973- shit e pikerisht pas mbremjes se matures se dyte te shkolles se mesme industriale “.1MAJ” ( Sot” ARBEN BROCI” ) te thonte dikush se do te mblidheni prape bashke.. pas 50 vjetèvet). do ta kishte marre fjalet si lajthitje….. U tha” mireupafshim “ne pervjetore te tjere po 5O -ten kush se permendi e njajo 50 erdhi .. ..Pas nje gjysme shekulli sic thote ajo fjala” ban e cban “u mblodhem bashke edhe njehere” , U mblodhen ..jo me si 17 vjeçar po si 70 vjeçar.. Sigurisht si te moshuar e sigurisht jo te gjithe .. Perjetesia ne boten e pertejme( qe u prefte ne paqe ) nuk na la me ardhe Skender Seknaj ate imcakun si djale po me ze te trashe si burre Jo mor jo nuk e la. Po.Skenderi veshtire te harrohet Se permendem nje detaj jo fort te vogel per ate kohe. Ishim ne vitin e fundit te shkolles Skenderit i vinte shume vizatimi teknik.. Mesuesi kujdestar Ismet Zaja kaloi ne patronazh te tij disa mxenes qe nuk ja kishim fort haberin kesaj lande Si njeri zemerbujar qe ishte… ne konviktorevet na nxori leje nga kujdestari per tu afruar ne shtepine e tij qe ndihma te ishte sa ma e plote Ishim tre konviktore Nje nate na ndali gjer vone – Sonte do te shikojme ne television nje gje shume te bukur na tha ai(Prinderit e Skenderit ne ate kohe kishin ble me autorizim nje television me ngjyra . (Te pakte shume te pakte ishin televizoret ne tane nahine e Shkodres ne ate kohe) Erdhen dhe disa djem e vajza te klases. l erdhen edhe disa te rinj shkodrane shoke te Skenderit Ne konviktoret u gezuam pa mase se po.na binte ne drite te synit pamjet me bojne te televionit po u bame sa nje grusht se” fluturoi” tv.ne Rai Uno per te ndjekur SANREMON e atij viti .. valet e. te cilit merreshin nga nje antene levizese ne dhome pergatitur mjeshterisht.nga Skenderi.

– Thashe ,:e hangri dreqi.punen,neser çaklat e ne shpi-” Ma priti Skenderi.qe lexoi shqetsimin tim: -Mos ki frike,I kam te besueshem qe te gjithe shikuam San Remon e u tund dynjaja po ama ne bujtesvet nuk na kishte ikur hataja .. Se kishte kaluar mesnata e kollaj e banim nate jashte..e neser jashte prej shkolle per thyerje edhe te orarit te veprimevet por erdhiSkenderi.me ne e na.i mbylli paq punet Po.prap e kishim.lepurin ne bark.e gati sa nuk kishim hyr nen banka po goja nuk u hap nga askush Se.ishte e ndaluar te shikoje stacione te hueja.. e nese merej vesh nje gje e tille te kishte’ rru perja “,dhe kishe pas qafe nje persekutim.qe hajde..hajde Nga Kolesjani .I.Kukesit erdhi Bajram Rata po nga Zapodii na mungoi Fatmir Mataj.. Edhe ai ishte ne boten e pertejme… Fatmiri ishte nga ato pakicat bullgare qe dinte e fliste pak shqip…

E kur bahej me zapodasi ose goranet e tjere fliste kete gjuhe Po FATMIRIN dikush e paditi.. Organizata e partis ne kambe se u ba “nami se flitej gjuha e revizionistever bullgar’ Rekomandim perjashtimi nga shkolla per nje vit me shtrim problemi ne kolektiv.. Frynte disi nje puhiz demokracie po e bindur organizata se fjala e ” Partise nuk baher dysh”.. Ne mbledhje ne ate kohe.erdhi dhe i ndjeri Bahri Dervishi, drejtori I shkolles e me maturi pjekuri shpoti e arsyetim te thelle pyet nxanesit ne prani te sekretarit te partise – a e keni pa Fatmir.Matajn duke u taku me ndonje revizionis bullgar se ne vend I ka prangat! Nxanesit thane jo Nuk dinim as gja se cfare kishte vendosur organizata e Partise.. edhe mje pyetje tjeter -ju ne cfare gjuhe flitni ‘Ship-thame na me nje ze te plote Po he pra more shoku sekretar Fatmiri me shoket e vet te Gorjes ka folur gjuhen e te parevet te vet prandaj une refuzoj kategorikisht vendimi tuaj I ketij mendimi me drejtorin..edhe kolektivi.

Keshtu per SKENDERIN,keshtu per FATMIRIIN dy kujtime te paharruara per to e qe I sollem mes nesh Takimi – nje fjale goje po pune e madhe.. Se Kane ardhe nga ana e anes anes.. per.tu ba bashke Si nje familje qe pale se ku jane shperndare… Ka ardhe tropojani Nuredin Seci sot administrators I nje kompanie te instalimit te cameravet ne mjedise publish dhe private Ka .ardhe po nga Amerika perkthyesi Viktor Caka,.ka ardhe nga Anglia Marije Tusha e ne tane ato vite ner supe dukej si nuse. ,ka ardhe nga Italia e urtja Meliha Mustafa .. Te tjeret mbeten ne kufinjte e deshires dhe te pamundesis se ardhjes.. .Nuk ka munguar Natasha Rushaj ajo fjale.pakta e fjale urta sot taman si nje aristokrate.. Vjen nga Lezha gati dymetershja Tale Hasaj ajo ish volejbollistja e ” Vllaznise ne ate kohe.. Kur erdhi Zana Kotrri thashe se mos asht ndonje administratore kompanie Kaq autoritative sic ka kene edhe ne mature.. Ndonese pensioniste Rudina Uruci po nuk I kishte ikur ala cehrja si pedagoge e per me tej Kudrete Vejuka perseri me ate te folurin e lehte dhe sqimatar e cehreqeshur si ajo e me nuk ka Lash ne fund ^ yndyren” e ketij takimi..Gezim Llukacin qe humorin e holle e ka ne maje te gjuhe.si dikur ne mature.si sot kur vitet kane ba shume udhe.

Gezimi vertet nuk u ngjit ne Skene,vertet nuk ka u ba aktor estrade vertet nuk bani as ymer e as emer po udha e jetes e shqnija e gjere e tij si the ato qe e njohin na I thokan se per batutat satirike qe ban nuk ka shok si veten….. Gezimi ka qendruar prane Ismail Ismailit atij Ismailit tropojan dje si shok e sot si mik ..Ai Ismaili qe fliste vetem.me sy e nje fjale “kryeqindit”.. Po ama fjjalen e punes e la si bukur mire ne hidrocentrale derisa doli ne pension.. Takimi asht mbrese lenes dhe takime te tilla pas kaq e kaq vitesh jane shume te rralle. E shume te veshtire.se nuk mund te realiohen per njemije e nje.arsye…. Po me shkruante Rrok Neli andej nga Parisi nje gazetari I mirenjohur dhe investigativ ne rrjete sociale se si arrijtet gjer.ketu te.mblidheni pas 50 vietevet?! Matura.e ime e 1976 deshtoj..ne nje takim.jubilar ne 45 vjetor..te saj.. tregon Rroku E.gjeti nga nuk e gjet Ardit Gjebrea nje mature qe ishin edhe ato ne nje ziafet te tille 50vjetori te takimit.. I.mori Arditi dhe ate atmosfere festive totalisht si mature e solli ne skenen e televizorit TV klan si skena ma festive e takimit gjysem shekullor te atyre…. Matura e dyte e shkolles se mesme industriale ketu ne Shkoderis ishte mbledhur nen catine e nje televizioni lokal.. e jo fort larg te tjerevet po ato as nuk luajten hap e as nuk thane fjale per kete gja Ma mire ding e perding me lajmet e kronikavet te zeza se sa me keto raste aq te bardha po aq edhe te pakta si pikat e burimit te ujit te kulluar po ne te shterrur.. . “Po nuk u shemb Roma..” bre do thoni ju Takimi ne fund te fundit nuk u ba per television e u ba pa televizion

E me se miri bile…

Se ato ish maturante gati 70 vjecar neper vitet e jetes percillnin kujtimet me te bukra te kohes se shkolles .. Kujtonin mbramjet e vallzimit me cikel radhe njehere djemte .e njehere vajzat per ftese vallzimi…. E kur vinte radha e djemvet bahej lak nganjehere sterkambsja” per te penguar duhine e turrit te ndonjerit.. Apo kur vihej kapelja mbi.krye te ” kavaljerit” kercimtar… Menjehere ” dama” duhej te kalonte ne krahet e tjetrit.. Po me nostalgji kujtohen edhe caste zenkash Se ja po I thonte Marije Tusha nje ish maturantet se jemi xane e grind saqe me ke shkyer dhe trikon.A e mban mend? Ose po I thonte nje ish maturante Zana Kotrrit kaq u idhnuem njani me tjetrin sa gadi po perfundonte viti ri ti pa e çile zanin e gojes me mue… Ose u permend rastI Bajram Rates Ishte ” fenomen” ne lendet e matematkes Nje fakt ne nje ushtrim shume te veshtire trigonometrik mesuesja e lendes ngeci gjate udhes se zgjidhjes se ushtrimit Ishte Dora e Bajram Rates qe u u ngrit ,mendja e tij e holle qe me dy tre veprime te kryera saktesisht zgjidhi ushtrimin ashtu sic e kerkonte perfundimi. I tij Bajrami ishte I paarritshem..Ai nuk.kishte nevoje per dispensa( libra mesimi) Atij spjegimi mesimit te pedagogut hynte ne ” xhepin” e mendjes dhe shfaqej ne menyren me brilante atehere kur duhej te tregohej pervetesimi tij. Nese maturantet e tjere thenin krye e rrashte qe te pergatitnin per provimet shtetnore Bajrami i percillte keto dite me nje fishkellime te lehte e me duar ne xhepa… Kaq iishte I sakte dhe parashikues I “tmerrshem” sa ne provin e mskinavet elektrike aty ku vuri gishtin mesimit iI ra teza per tre pyetjet e provimit Ju.hodhi nje sy si me nje te rene te lapsit e nje te thene te mendjesl , hyri ne provim.po me pare hyri se sa doli e nota 10 arkivohej per te dhjeten here ne lendet mesimore te Bajramit

Nuk.mumd te marri vlere ky takim pa permendur” mentorin” e tij ate Nuredin Secin fjaleurtin e zemerbujarin ai qe u kujdes per kete takim mature sikur te ishte per organizimin e nje dasme aty ne familjen e vet..j Ai Nuredin Seci qe nuk e kishte shpine ketu e ketej afer po nga ana e anes ne SHBA atje ne komtinentin e larget.. Fliste me te gjithe gjersa e e realizoi me sukses te plote Po cdo gje e bukur ka dhe nje fund…. Takimi I 50 vjetorit vjen ne.minutat e ndarjes por jo ndarja.. Me mend e zemer ne nje kujtese te mire qe te shfaqet perseri ne pervjetor te tjere ..